Największe sensacje w historii sportu

1950: Wygrana Urugwaju

To jedna z najbardziej fascynujących, choć nieprawdopodobnych, historii: Brazylia miała wszystkio, aby wygrać Mistrzostwa Świata, na które zbudowała wciąż największy stadion piłkarski na świecie. 190 000 widzów zasiadło na trybunach w wieczór, w którym do zdobycia Pucharu wystarczyło zremisowanie: finał rozgrywany był w fazie czwórmeczu, a Szwecja i Hiszpania już odpadły z rywalizacji. Brazylia, która zaczęła od prowadzenia, straciła je, ponieważ Urugwaj najpierw zdobył bramkę wyrównująca a potem na 2-1 z zaledwie 8 minut przed końcem meczu.

1992: Dania, od plaży do historii

Z powodu wojny na Bałkanach Jugosławia została wykluczona z Mistrzostw Europy w Szwecji w 1992 roku, a UEFA zaprosiła Danię. Z niewielkim przygotowaniem, Duńczycy wybrali się na turniej bez presji i w pierwszej rundzie wyeliminowali Francję i Anglię. W półfinale pokonali Holandię w rzutach karnych, a w finale pokonali ówczesnych mistrzów świata – Niemcy 2-0. Kolejną wielką niespodzianką na Mistrzostwach Europy było lato 2004 roku, kiedy to Grecja, która nigdy nie wyszła poza pierwszą rundę żadnego międzynarodowego turnieju, zdobyła kontynentalne trofeum pod wodzą niemieckiego trenera Otto Rehaggela.

2008: Japonia triumfuje w softballu

W latach 1996-2008 swoje miejsce na letnich Igrzyskach miały baseball i softball – wersja dla kobiet. W wersji kobiecej Stany Zjednoczone dominowały każdego lata, dopóki Japonia nie zadała Amerykankom w Pekinie pierwszej i jedynej w swojej historii olimpijskiej porażki: nie będzie szansy na rewanż. Inną sensacją na Igrzyskach jest wygrana Steven’a Brandbury’ego złotego medalu. Poznaj tę historię tutaj: https://www.magazynsportowy.pl/steven-brandbury-czyli-niemozliwe-nie-istnieje-najciekawszych-zloty-medal-igrzysk-olimpijskich

2002: Argentyna była tym zespołem, który położył kres Dream Teamowi

Od 1992 roku, kiedy to Stany Zjednoczone zdecydowały się na wystawienie gwiazd NBA na międzynarodowe zawody, wygrywali oni wszystko: aż do 2002 roku, kiedy to bojowa drużyna Argentyny szykowała się do rozpoczęcia swojej złotej ery. Albicelestes pokonali USA 87-80 w ćwierćfinale, zanim przegrali z Jugosławią w finale. Co ciekawe, dwa lata później Argentyna wyszła z igrzysk w Atenach z zaledwie dwoma medalami: dwoma złotymi, w piłce nożnej i koszykówce.

1990: Przegrana Myke’a Tyson’a

Gdy w 1990 roku Mike w Tokio miał zmierzyć się z Busterem Douglasem. Dla Tysona, mającego na koncie 37 zwycięstw, 33 przez KO, i zero porażek, była to walka przejściowa, a przed walką był nawet na konferencji prasowej zwołanej przez swojego promotora Dona Kinga, aby promować swoją kolejną wielką walkę z Evanderem Holyfieldem. Jednak doszło do sensacji i Tyson przegrał walkę przez KO w dziesiątej rundzie. To właśnie Douglas zmierzył się z Holyfieldem, natomiast Tyson trafił do więzienia za gwałt i nie boksował do 1995 roku.