Czego boks uczy dzieci

Wychowanie przez sport jest jedną z najlepszych metod proponowanych rodzicom. Jedną z najpopularniejszych dyscyplin sportów walki jest boks, który wbrew pozorom może być uprawiany już od najmłodszych lat. W formie zabay już nawet t dla 5-6 latków a w bardziej technicznej formie już 8-10 latków.
Boks jest sportem olimpijskim i niesie ze sobą wartości propagowane przez igrzyska olimpijski a przede wszystkim uczy szacunku. Szacunku do siebie do kolegów, trenera. Szacunku do pracy.
Nie należy obawiać się, że młodzieniec po treningach boksu będzie dążył do wykorzystywania swoich umiejętności w złym celu. Jest wprost przeciwnie. Dobry trener boksu kładzie przede wszystkim nacisk na rozwój sportowy młodego adepta szermierki na pięści. Motywacją do rozwoju są kolejne zawody, wyjazdy, obozy, sukcesy dzielone z kolegami z klubu.
Boks pokazuję drogę do celu przez ciężką pracę na treningu. Dziecko uczy się, że włożony wysiłek przynosi efekty w postaci umiejętności, które procentują i ułatwiają dalszy rozwój nie tylko w tej dziedzinie.
Nadmiar energii, który w młodym wieku niejednokrotnie powoduje problemy wychowawcze znajduje ujście na treningu. Dziecko może wtedy lepiej funkcjonować w innych dziedzinach, lepiej śpi, jest spokojniejsze, mniej pobudzone. Może łatwiej i efektywniej skupić się na nauce. Nie sprawia problemów w szkole.

Boks uczy również pokonywania własnych barier i ograniczeń. Pokazuje, że po chwili zwątpienia spowodowanej zmęczeniem na początku treningu nadal mamy siłę i energie do działania. Dziecku daje to więcej pewności siebie, komfortu psychicznego, który przekłada się na krótszy i bardziej efektywny proces decyzyjny.
Dziecko dotychczas bezpieczne pod skrzydłami rodziców, którzy starali się zawsze jak najlepiej chronić je od niebezpieczeństw wszelkich, na treningu podczas lekkiego sparingu zostaje postawione w sytuacji kontrolowanego zagrożenia. Następuje wtedy mobilizacja do obrony, selekcja najskuteczniejszych i najbardziej efektywnych rozwiązań i ich wykorzystanie.

Kto nauczy się walczyć w ringu, będzie walczył również w życiu o szczęście swoje i swoich najbliższych.