Konsekwencje stosowania sterydów przez sportowców

Elitarni sportowcy, kulturyści i inni sportowcy padają ofiarą stosowania dopingu w celu uzyskania pożądanej masy mięśniowej i wydolności. Jednak konsekwencje mogą być bardzo poważne.

Stosowanie dopingu jest powszechne w świecie sportu, zwłaszcza w sportach, które wymagają rozwiniętej masy mięśniowej. Konsekwencje dzielą się na różne rodzaje: nieodwracalne, odwracalne, krótkoterminowe i długoterminowe. Objawiają się one również w różny sposób u kobiet i mężczyzn. W męskim systemie hormonalnym, bezpłodność, łysienie, rozwój piersi i kurczenie się jąder są niektórymi z efektów, podczas gdy u kobiet, nadmierne owłosienie ciała jest najbardziej widoczne.

Niekontrolowany trądzik jest jednym z najbardziej oczywistych rezultatów. Gruczoły łojowe produkują więcej łoju i cholesterolu, co sprawia, że skóra staje się bardziej tłusta, a w konsekwencji zwiększa się produkcja bakterii. Rezultaty mogą utrzymywać się przez całe życie, ponieważ trądzik spowodowany sterydami może zwiększać ryzyko powstania trwałych blizn. Należy wspomnieć, że w większości dyscyplin sportowych doping jest surowo zakazany i od czasu do czasu na światło dziennie wychodzą afery dopingowe, takie jak, wspomaganie się dopingiem gracza hokejowego klubu STS Sanok.

Hormony występujące w sterydach mogą powodować wysokie ciśnienie krwi, ponieważ organizm zatrzymuje sód i płyny, powodując zwiększone ciśnienie w naczyniach krwionośnych. Przewlekle wysokie ciśnienie krwi może powodować zaburzenie pracy serca, co prowadzi do chorób serca, lub niewydolności serca. Efekty mogą być odwrócone, jeśli spożycie sterydów zostanie przerwane w ciągu kilku dni od rozpoczęcia.

Sportowcy używający dopingu mają również zwiększone ryzyko zawału serca. Sterydy zmieniają produkcję wątrobowej lipazy triglicerydowej, enzymu w wątrobie, którego zadaniem jest regulacja poziomu cholesterolu. Ciągłe stosowanie sterydów objawią się również zmianą osobowości, ponieważ mają one zdolność do powodowania agresywności i drażliwości, do punktu zmuszającego osoby do robienia rzeczy, których nigdy normalnie by nie zrobił. Niepokój, stres i gniew to kolejne cechy charakterystyczne stosowania dopingu.

Łysienie, niepłodność i wzrost piersi są powszechne w większości przypadków. Wysoki poziom testosteronu w sterydach powoduje, że włosy zaczynają się przerzedzać w ciągu kilku tygodni, co prowadzi do łysienia. W tym samym czasie, wzrost tkanki piersi zwiększa się, ze względu na odpowiedź niektórych enzymów męskich. Nadmiar testosteronu może również obkurczyć jądra i zmniejszyć liczbę plemników, powodując bezpłodność, która jest trudna do odwrócenia. Ta konsekwencja dotyka ponad połowę wszystkich użytkowników sterydów.